Foredrag
Torsdag d. 13. november kl. 16:30 i Auditoriet i forhallen Sygehus Syd
Portør Søren Olesen, ansat igennem mange år på Sygehus Syd, fik en regnvåd aften totalt ændret sit liv. Hans bil blev påkørt bagfra af en bilist i al for høj fart.Søren burde ikke havde overlevet kollisionen. Men det gjorde han.
Efter otte dage vågnede han til et liv, der for altid var forandret. Han fik hjælp til at trække vejret, med en krop der ikke ville lystre, og en virkelighed der ikke virkede som hans egen. Det, han vågnede til, var ikke hans liv, som det havde været – men noget helt andet. En ny Søren var blevet til, og han skulle nu til at lære at gå og tale igen – bogstaveligt talt.
Søren vil med sit foredrag sætte ord på den langstrakte kamp for at leve videre i et liv, han ikke selv valgte. Kampen der ikke kun gælder genoptræning, med også kampen for at finde et liv som far og ægtemand. Søren er en levende fortæller. Han holder foredrag rundt i landet. bl.a. også i Hammel. Der udkommer snart en bog om Søren.
Tag din kollega, den studerende eller andre med interesse med.
Foredraget plus spørgsmål til Søren vil vare ca. 2 timer.
PAS vil være vært ved en sodavand.
Pris: 25 kr./billet. Max 4 billetter/medlem. Betaling og tilmelding senest d. 10. november kl. 10:00.
Bevis for betalingen vises ved indgangen til auditoriet.
Betaling via Mobile Pay til PAS 904024.
(Hvis du ikke har Mobile Pay, kontant betaling ved indgangen)
På vegne af PAS Helen Jensen